Administration

Members of the managing committee

SERIAL NO.

NAME

DESIGNATION

ADDRESS

1.

Shri Abhijit Shebale

IAS,SDO,Kalimpong Chairman

Office of the Sub- Divisional Officer, Kalimpong- Ex-Officio.

2.

Shri Tsewang Dorjee

Vice- Chairman

Office of the Tibetan Welfare Officer, Rai Bahadur Compound, Kalimpong (W.B)

3.

Shri k. Dawa

Rector

Central School for Tibetans, Kalimpong, P.O-Topkhana, W.B.

4.

Mr.Tenzing Wangchuk

Member

8th Mile, Kalimpong (W.B)

5.

Mr. Sonam Choden

Member

Terpai, Kalimpong (W.B).

6.

Dr.Dakpa Sonam

Member

Chief Medical Officer, Sub-Divisional Hospital, Kalimpong (W.B)

7.

Mr. S. Mukherjee

PGT (Geo.)

Central School for Tibetans, Kalimpong (W.B)

8.

Shri Prakash Gaur

Principal, Member Secretary

Central School for Tibetans, Kalimpong (W.B)

 

Sl.
No.
Name of the TeachersDesign.Date of initial appointment

Trained/
Un-trained

Probation/
Confirmed

Ad-hoc /part time

1.

Mr. Prakash GaurPGT (Eco)

01/10/1994

Trained

Confirmed

   –

2.

Ms. Bibina BiswakarmaPGT(History)

21/11/1988

Trained

 

   -Contractual

3.

Mr. S.MukherjeePGT(Geo.)

23/03/1995

Trained

Confirmed

   –
       

4.

Mr. T.TsungyalPGT(Tib.)

06/03/1991

Trained

Confirmed

   –

5.

Mrs.Aparajita DeviPGT(Eng.)

13/12/2010

Trained

Confirmed

   –
       

6.

Ms. Parna PaulPGT(Physics)

 

Trained

   –

Contractual

7.

Ms. Antara AcharyaPGT (Chem.)

 

Trained

   –

Contractual

8.

Ms.S.RauthTGT(Science)

 

Trained

 

 Contractual

9.

Ms. Alka SinghTGT(Hum.) 

Trained

 

   -Contractual

10.

Mr. M. ArifTGT(Science)

27/02/1993

Trained

Confirmed

   –

11.

Mr. M.K.AgarwalTGT

23/07/1992

Trained

Confirmed

   –

12.

Mr. Arun KumarTGT

10/04/2003

Trained

Confirmed

   –

13.

Mr.Manish KumarTGT

21/09/2012

Trained

   Confirmed   –
       

 

      
       

14.

Mr. A.V.R.PerumalLibrarian

27/10/1989

Trained

Confirmed

   –

15.

Mrs. I. KaurTail. Inst.

10/06/1996

Trained

Confirmed

   –

16.

Mr. B.D.BaraigyaDrg. Tr.

15/06/1996

Trained

Confirmed

   –
       

17.

Mr. G. RavtangCult.Tr.

30/08/2018

Trained

    –

Contractual

18.

Mrs. T.DorjeeM/D Tr.

11/08/2005

Trained

Confirmed

   –

19.

Mrs.Nyima DolmaM/D Tr.

08/08/2005

Trained

Confirmed

   –

20.

Mrs. T.S.ChaterjeePRT

03/02/1992

Trained

Confirmed

   –

21.

Ms. Nima BhutiPRT

01/07/2019

Trained

    Contractual

22.

Mr. DhunkhoPRT

04/04/1996

Trained

Confirmed

   –

23.

Mrs. Suman LataPRT

 

Trained

Confirmed

   –

24.

Mrs. T.DolkarPRT

24/12/1993

Trained

Confirmed

   –

25.

Miss.Dorjee TsoPPRT

31/07/1998

Trained

Confirmed

   –
Sl.
No.
Name of the TeachersDesign.

1.

Mrs. K DolmaMATRON

2.

Mr. L. GodupWARDEN

3.

Mr. Vijay KumarDRIVER

4.

Mr. Baban RaiPEON

5.

Mr. P.S. BoraLAB ATTD.

6.

Mrs. Lata DeviSWEEPER

7.

Mr. Shyamdulal MishraCHOWKIDAR

8.

Mr. Arvind Kr. SinghLDC

9.

Mrs.Abriti ThapaASSISTANT

10.

Mrs. Palden TsomoSTAFF NURSE

GANDHI  HOUSE

 

NEHRU   HOUSE

      
          Mrs. Aparajita Devi     -Advisor
      
       Mr. Gyaltsen         –        Advisor
1.Mr. Arun KumarHouse Master1.Mr. AVR PerumalHouse Master
2.Mrs. Mona LamaMember2.Ms.Santosh SahaniMember
3.Mr.DhunkhoMember3.Mr. Md. ArifMember
4.Mrs. T. DolkarMember4.Mr.Tsering DhondupMember
5.Mr.Manish KumarMember5.Ms.Dorjee TsoMember

 

SHASTRI  HOUSE

 

TAGORE  HOUSE

  
         Mr. Tenzin Tsungyal  – Advisor
   
       Mr. S. Mukherjee   – Advisor
1.Mrs. Tsering  TsomoHouse Mistress1.Mr. Tsering ChokyapHouse Master
2.Mr. Mahadev DasMember2.Mrs. I. KaurMember
3.Mrs. T.S.ChatterjeeMember3.Mr. M.K. AgarwalMember
4.Mr. Sanjeev KumarMember4.Mr. B.D. BairagyaMember
5.Mr. Thabira PatelMember5.Mrs. Tsering DolmaMember
 

INTER  – HOUSE  CO –ORDINATOR
Mr. ARU Shankar, PGT

 

  NEUTRAL MEMBERS

  1. Mr. N.Dhondup, Rector
  2. Mr. Dorjee Gleeleg..
  3. Mr. P.Sinha, PET
  4. Mr. Pema Dorjee, H/M
  5. Mrs. T. Dorjee, M/D
  6. Mrs. Nyima Dolm, M/D

Sl. No.

NAME

DESIGNATION

            PERIODS                      

1

MR.T LAWANG

HONY. PRINCIPAL

1964 – 1971

2

MR.JINGARAM

HEADMASTER

1964 – 1965

3

MR.A.P.SINGLA

HEADMASTER

1966 –

4

MR.B.C.MATHUR

HEADMASTER

1966 – 1968

5

MR.N.K.SHARMA

HEADMASTER

1969 – 1971

6

MR.R.L.GOSWAMI

HEADMASTER

1971 – 1972

7

MR.P.M.THAKUR

HEADMASTER
(OFFICIATING)

8

MR.B.C.MATHUR

HEADMASTER

1973 – 1975

9

MR.RAVI PRATAP

HEADMASTER

1975 – 1976

10

MR.RAVI PRATAP

VICE PRINCIPAL

1976 –

11

MR.H.C.TRIPATHI

VICE PRINCIPAL

1979 – 1982

12

MR.RAVI PRATAP

VICE PRINCIPAL

1982 – 1984

13

MR.S.A.ZAIOI

VICE PRINCIPAL

1985 – 1988

14

MR.RAVI PRATAP

PRINCIPAL – I

1988 – 1989

15

MR.S.L.PATHAK

PRINCIPAL – I

1989 – 1993

16

MR.K.T.BHUTIA

PRINCIPAL – I

1993 – 1997

17

LT.COL.K.P.GHOSH

PRINCIPAL – I

1997 – 30.4.99

18

MR.TSEPAK RIGZIN

PRINCIPAL – I

1.5.99 – 4.5.99

19

MR.K.T.BHUTIA

PRINCIPAL – I

5.5.99 – 22.7.03

20

MR.TASHI DHUNDUP

PRINCIPAL – I

25.7.03 – 5.8.06

21

MR.K.T.BHUTIA

PRINCIPAL – I

18.8.06 – 13.1.14

22

MR.K.P.SINGH

PRINCIPAL – I

23.06.14

Sl. No.

NAME

PERIOD
            FROM                                TO        

1

MR.LOBSANG ACHRYA

APR 6th 1996

JAN 20th 1997

2

MR.TSERING THUNDUP

JAN 24th 1997

JUNE 30th 1999

3

MR.GYALTSEN (Offg.)

JULY 1st 1999

AUG 16th 1999

4

MR.TSERING DHONDUP

AUG 17th 1999

MAY 7th 2001

5

MR.TSERING LHAKPA

JULY 6th 2001

JUNE 30th 2003

6

MR.LOSANG TSETHER

JULY 1st 2003

JUNE 16th 2008

7

MR.GYALTSEN

JUNE 17th 2008

SEPT 30th 2010

8

VEN. T.PHUNTSOK

OCT 1ST 2010

MAR 31st 2012

9

MR.GYALTSEN

APR 1ST 2012

FEB 19th 2013

10

MR.YESHI TENZIN

FEB 20th 2013

 OCT 6th 2014

11

MR. N.DHONDUP

  2015

 

8

 

2016

 

9

 

2017

 

10

 

2018

 

11

 

2019